RAK PROSTATY TO NIE WYROK!

Home/Wpisy/Aktualnosci/RAK PROSTATY TO NIE WYROK!

RAK PROSTATY TO NIE WYROK!

Począwszy od 40. roku życia, mężczyźni powinni raz w roku poddać się badaniu prostaty.  Może to zrobić lekarz pierwszego kontaktu lub urolog.

Tak jak kobiety chodzą badać piersi i robią cytologię, tak i mężczyźni powinni badać prostatę.  Czym jest prostata? Czy należy jej się bać? Jakie są objawy raka prostaty? – na te pytania odpowiada lek. med. Grzegorz Gacki z Twojego Centrum Medycznego.

 

Panie Doktorze, może zacznijmy od tego, co to jest „prostata”…

– Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest czymś groźnym i należy się tej prostaty wystrzegać. Często Pacjenci przychodzą do mnie z przerażeniem mówiąc: „Panie Doktorze, mam prostatę”. Są przekonani, że jest to poważna choroba…

 

A nie jest?

– Nie. Prostatę posiada każdy, ale to każdy mężczyzna bez wyjątku, od momentu urodzenia. Jest to gruczoł krokowy inaczej gruczoł sterczowy lub stercz, który pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny.

 

To skąd u ludzi przekonanie, że prostata to coś złego?

– Najprawdopodobniej te błędne teorie wynikają z tego, że ludzie po prostu nie wiedzą co to jest prostata. Myślą, że to choroba. A chorobą nie jest prostata, a rak prostaty – jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Jest on na tyle podstępny, że we wczesnej fazie nie wywołuje żadnych dolegliwości. Może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.

 

To co powinno zaniepokoić?
– Częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień, zaleganie moczu w pęcherzu, całkowite zatrzymanie moczu, naglące parcie na mocz.

 

Kiedy zacząć się badać?

– Prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Niezwykle ważne jest, aby każdy mężczyzna powyżej 40 lub 45 roku życia raz w roku odbywał badanie prostaty u lekarza specjalisty urologa.

 

Co to za badanie?

– Podstawowym badaniem wykonywanym przez każdego urologa jest badanie per rectum. Pozwala ono ocenić, czy gruczoł krokowy ma prawidłowe rozmiary i kształt, co lekarz wyczuwa przy lekkim ucisku palcem.

 

Czy to boli?

– Jest to prosta i bezbolesna metoda. Co ważne, aż w 75% przypadków pozwala na stwierdzenie guzków zlokalizowanych w obrębie prostaty. 

 

I to jedno badanie wystarczy?

– Diagnostyka nowotworu prostaty składa się z kilku elementów. Lekarze stosują je w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

 

Czy robiąc badanie krwi można wykryć raka prostaty?

– Jeżeli mamy podejrzenie raka prostaty warto wykonać badanie pomiaru stężenia PSA w krwi. Nieprawidłowa wartość PSA jest sygnałem do podjęcia dalszych badań diagnostycznych.

 

A co to jest to PSA?
Jest to specyficzny antygen dla prostaty, wytwarzany wyłącznie przez komórki gruczołu krokowego, dlatego też jest dobrym wskaźnikiem służącym do wczesnego wykrycia zmian nowotworowych zachodzących w tym gruczole.

 

Czyli badanie pomiaru stężenia PSA we krwi, wizyta u urologa i badanie per rectum… czy jeszcze jakieś badania umożliwiają rozpoznanie raka prostaty?

– W diagnostyce chorób gruczołu krokowego ważną rolę odgrywa także badanie USG przezodbytnicze gruczołu krokowego oraz USG przez powłoki brzuszne. Na jednoznaczne rozpoznanie raka gruczołu krokowego pozwala biopsja.

 

Podsumowując rozmowę, tak jak Panowie nie zapominają o corocznym przeglądzie samochodu, tak przynajmniej raz w roku mężczyzni powinni zbadać się u urologa…

– Tylko wykrycie raka prostaty w początkowej, bezobjawowej fazie przez urologa, gwarantuje możliwość zastosowania leczenia zwiększającego prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia.

Rozmowę przeprowadziła A.S.